„Piotr Skrzynecki – artysta pamiętany”

             ”Na wystawie prezentowane są różnorodne materiały związane z Piotrem Skrzyneckim. Najważniejsze są te eksponaty bezpośrednio z Nim związane: portfele, dzwonki, książka, garderoba – płaszcz, spodnie, szal i jeden z legendarnych kapeluszy. Tak wszystkie te przedmioty są autentyczne. Potwierdzeniem będą Jego zdjęcia w tejże garderobie.

            Jednymi z ciekawszych eksponatów są oryginalne listy Jana Nowickiego do Piotra, które po Jego śmierci, w latach 1998–2000, publikował na łamach „Przekroju”. Następnie, trzykrotnie, ukazały się w wersji książkowej. Do ostatniego wydania w 2015 r. Sebastian L. Kudas – rysownik, ilustrator i scenograf Piwnicy pod Baranami – wykonał specjalną serię rysunków i zdecydowana ich większość jest prezentowana. Poza tym jest On też autorem jeszcze kilku prac tutaj się znajdujących. Ponadto prezentowane są również prace Agaty Dębickiej, Bożeny Lutczyn, Jerzego Napieracza, Adama Podhoreckiego oraz exlibris z Piotrem Skrzyneckim wykonany przez Wiesława Osewskiego. Inną ciekawostką jest znaczek pocztowy, opracowany przez Macieja Jędrysika i wydany w serii: „Kraków – Europejskie Miasto Kultury roku 2000”. Zamieszczone na nim są postacie i wydarzenia z życia Krakowa na tle Sukiennic: Sławomir Mrożek, afisz „WeselaStanisława Wyspiańskiego, Wisława Szymborska, Jan Matejko, Piotr Skrzynecki,Stanisław Lem, winieta tygodnika „Przekrój„, „Zaczarowana DorożkaKonstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, cesarz Franciszek Józef i Tadeusz Kantor.

            Jednakże największym zaskoczeniem jest praca wykonana przez samego Skrzyneckiego. W listopadzie 1995 roku Sebastian L. Kudas zorganizował w Piwnicy wystawę, w której wzięli udział artyści piwniczni: Krystyna Zachwatowicz, Jerzy Skarżyński, Kazimierz Wiśniak, a także Piotr Skrzynecki, który namalował kropkę i odniósł sukces. Kropka jest jedynym Jego rysunkiem. Prawdziwym rarytasem są jednak rękopisy programów piwnicznych z lat przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku, oczywiście, że pisane ręką Bohatera ekspozycji.

Dopełnieniem ekspozycji są zdjęcia, książki, płyty, zaproszenia i plakaty – zwłaszcza te zapraszające na tradycyjne koncerty urodzinowe „Koncert dla Piotra S.”. Oczywiście jest jeszcze wiele innych eksponatów, ale te trzeba samemu odkryć.

Serdecznie Państwa zapraszamy i życzymy przyjemnych doznań.”

Hieronim Sieński

        

Piotr Skrzynecki – artysta pamiętany” – wernisaż wystawy 24 września 2015 roku o godzinie 18.00 w Domu Papiernika. Gościnnie wystąpi Piotr „Kuba” Kubowicz - artysta Piwnicy Pod Baranami. Wystawę ze zbiorów Hieronima Sieńskiego można oglądać do 20 grudnia 2015 roku.

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.