Zajęcia

Muzeum Papieru i Druku zaprasza osoby indywidualne, nauczycieli oraz „młodzież” szkolną w różnym wieku na edukacyjne spotkania warsztatowe z zakresu historii druku, powstawania książki, historii ręcznych procesów powstawania papieru oraz na warsztaty plastyczne. W czasie zajęć, dostosowanych do wieku uczestników, odwiedzający poznają historię papieru, książki, piśmiennictwa i druku, własnoręcznie czerpią papier, malują go i zaznajamiają się z podstawowymi technikami zdobienia książek. Warsztaty prowadzone są przez wyspecjalizowaną, posiadającą uprawnienia pedagogiczne kadrę, między innymi przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Papieru i Druku w Domu Papiernika w skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej Centralnego Muzeum Włókiennictwa ul. Piotrkowska 282 w Łodzi (wejście od ulicy Milionowej).

Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:

tel. 516 105 315 lub 502 227 076

www.papiernictwohistoryczne.pl

info@papiernictwohistoryczne.pl

Szczegółowa oferta zajęć znajduje się w zakładce warsztaty.

 W okresie wakacyjnym proponujemy spotkania w Domku Papiernika w skansenie przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282 – wejście do skansenu również od ulicy Milionowej.

1.Wakacyjny kurs perspektywy dla zainteresowanych osób powyżej 10 lat:

  • Pojęcie perspektywy – historia i przykłady
  • Detal architektoniczny
  • Rysunki przestrzenne
  • Rysunek ołówkiem, węglem, piórkiem
  • Plener na terenie skansenu, parku i Fabryki Geyera

Kurs zostanie zakończony wystawą w galerii Muzeum Papieru Druku na terenie skansenu Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Kurs składa się z cyklu minimum 6 spotkań około 2- 3 godzin każdy. Zajęcia prowadzone są przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w unikatowej atmosferze XIX wiecznego skansenu.

2.Wakacyjny kurs introligatorski dla seniorów

  • Historia introligatorstwa w zarysie
  • Narzędzia i maszyny introligatorskie
  • Przygotowanie książki do oprawy
  • Sposób szycia składek
  • Wykonywanie okładki
  • Zdobienie
  • Konstrukcja pudełka papierowego
  • Techniki wykonania albumów i pamiętników

Celem kursu jest nabycie przez uczestnika kursu umiejętności samodzielnego wykonania oprawy i w rezultacie całej książki oraz poznanie różnych technik zdobienia, zarówno okładki jak i różnych typów opakowań papierowych. Kurs składa się z 10 spotkań –każde z nich trwa około 2 godzin. Spotkania odbywają się 2 razy w tygodniu na terenie skansenu.

3.Parkowe czytanie

Zapraszamy na niedzielne czytanie książek dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. W unikatowej atmosferze skansenu, w zależności od pogody – na wolnym powietrzu lub w sali Domku Papiernika – słuchacze mają możliwość wyboru ulubionej książki z księgozbioru Muzeum Papieru i Druku (lub własną propozycję). Wybrana pozycja będzie czytana przez dorosłą osobę tak, by zachęcić młodego słuchacza do obcowania z książką.

4.Weekendowe plastyczne zajęcia dla dzieci

Zapraszamy na plastyczne zajęcia dla dzieci prowadzone przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Cykl spotkań ma na celu zaprezentowanie młodym uczestnikom różnych form plastycznych. Składa się on z 3 godzinnych warsztatów w sobotę i w niedzielę w godzinach od 11 do 14 (możliwe uzgodnienie godzin popołudniowych). Kolejno będą prezentowane różne techniki graficzne w zależności od wieku i zdolności plastycznych uczestników. Zajęcia stanowią całość, ale jest możliwe uczestnictwo tylko w wybranych warsztatach.

Warsztaty w Muzeum Papieru i Druku są odpłatne.

Comments are closed.