„Zaraz wracam. Święty Mikołaj” – wystawa zimowych ilustracji Pawła Pawlaka

Zaraz wracam. Święty Mikołaj – wystawa zimowych ilustracji Pawła Pawlaka.

Galeria Domu Papiernika zaprasza na wystawę zimowych ilustracji Pawła Pawlaka. Będzie to wydarzenie towarzyszące Salonowi Ciekawej Książki w Łodzi.   Wernisaż wystawy: 29 listopada (piątek) o godzinie 18.00.

Wystawa prezentuje zestaw około dwudziestu ilustracji tematycznie obracających się wokół tematyki zimy, grudniowych świąt, a przede wszystkim postaci św. Mikołaja. Tej jego wersji popkulturowej, z białą brodą, w czerwonym kubraku i w saniach z reniferami lub hipopotamem*. Prace pochodzą w większości z francuskich czasopism dla dzieci i powstały w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Koncepcję prezentacji ilustracji podpowiedziała jedna z nich: widok pracowni św. Mikołaja, chwilowo opuszczonej przez świętego darczyńcę, który aktualnie pochłonięty jest bez reszty dystrybucją prezentów wśród dzieci na całym świecie. Praca ta, również prezentowana na wystawie, pochodzi z książki „Sekrety Świętego Mikołaja” Jeana-Luis Hue, opublikowanej przez Ossolineum w 1991. Pod nieobecność gospodarza, oglądamy jego mieszkanie; gabinet, pracownię, w której powstają prezenty oraz zawieszone na ścianach obrazki (czyli właśnie ilustracje), którymi święty Mikołaj podbudowuje swoje morale w ciągu długich miesięcy żmudnego szykowania świątecznych podarków. Zobaczymy kilka historii z jego długiego życia, ale także kilka śnieżnych pejzaży z choinkami, do których bohater wystawy żywi bardzo ciepłe uczucia.

____

*) tak, właśnie hipopotamem. Zaniepokojonych tą wizją zapraszamy na wystawę.

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.