Stefania Borkowska

Kolejnym wydarzeniem Festiwalu Papieru i Druku była wystawa zatytułowana: „Wycinanka łowicka”. Wernisaż miał miejsce 1 czerwca 2009 roku w Muzeum Papieru i Druku.

  • Autorka prac – pani Stefania Borkowska zaprezentowała własnoręcznie wykonane wycinanki łowickie. Nauczyła się tej wspaniałej sztuki ludowej podpatrując wycinankarki. Wzory wycinanek wymyśla sama. Od 1972 roku tworzy łowickie kodry rodzajowe, gwiozdy ażurowe i geometryczne, pisanki, tasiemki.
  • Prace pani Stefanii charakteryzują się dużą precyzją i misternością. Jej wycinanki są znane w wielu krajach Europy, jak Francja, Austria, Anglia, Dania, Niemcy i inne, a także za oceanem, w USA, Kanadzie i Australii. Autorka zajęła I miejsce w Konkursie „Wycinanka Łowicka – Pamiątka z Polski”, praca – wycinanka łowicka, znajduje się w Orlando, w USA.W 2001 roku – I nagroda w konkursie „Ludowa Plastyka Obrzędowa Okresu  Wielkanocnego” oraz w konkursie „Rękodzieło Regionu Łowickiego” – II nagroda w kategorii Wydmuszki i III nagroda w kategorii Wycinanki. W 2000 roku – konkurs „Wycinanka Ludowa” w Lublinie – III nagroda, konkurs „Ginące Zawody” w Żyrardowie – II nagroda; w latach 1972 – 1995 staż pracy w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Łowicka”. Otrzymała również liczne -  dyplomy i wyróżnienia w innych konkursach. Brała udział w licznych targach, pokazach, kiermaszach w Łowiczu, Częstochowie, Lublinie i innych.     Podczas wystawy przedstawiono wycinanki łowickie, kodry rodzajowe, gwiozdy ażurowe (z kogutami, pawiami) i geometryczne, pisanki, tasiemki, pocztówki oraz zakładki do książek.

Comments are closed.