Przekorna Trupa Stasia Straszydło

 

Bohaterowie moralizatorskich wierszy Heinricha Hoffmana są tu inspiracją do stworzenia grupy lalek, które nie mają przeznaczenia scenicznego, a i przytulić się ich nie da. Stanowią nietypową ilustrację, bo w formie lalek i nie na papierze, ale lalek z papieru.

Nieaktualny dzisiaj model wychowania dzieci, przytoczony w Złotej Różdżce i epatujący okrucieństwem, a jednocześnie zamknięty w rytmiczne wiersze łatwo wpadające w ucho wydał mi się jakąś absurdalną, parodystyczną formą. W końcu spojrzenie z dystansem na plejadę postaci z bajeczek poruszających wciaż aktualne problemy wywołał uśmiech, który pozwolił spojrzeć na „krwawe” wierszyki z humorem.

Realizując kolekcję postaci sięgającą swym rodowodem „Złotej Różdżki” podjełam kontynuację właśnie tej drogi – figlarnych przerysowań, zabawy formą, odrobiny absurdu … Powstała grupa nieco komicznych osóbek dla małego i dużego odbiorcy, na czele której stoi najbardziej znany bohater „niegrzecznych dzieci” – Staś Straszydło. Nie bez znaczenia jest fakt, iż lalki przedstawiające literackie postaci zapisane pierwotnie na papierze, wykonane są z papieru, który podobnie jak lalka, jest bardzo silnym medium z racji swych kulturowych odniesień i powszechnej obecności, a jednocześnie wciąż pełnym tajemnic czekających na odkrywanie i dopowiadanie rozpoczetych historii.

Wystawa powstała z inicjatywy pana Ryszarda Uljańskiego, założyciela fundacji „Ocalić od zapomnienia”, którą prowadzi wraz z małżonką w Domu Papiernika, będącym integralną częścią Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Tutaj też swoje stałe miejsce znalazła „Złota Różdżka”, dokąd wróci po zakończeniu sezonu teatralnego zabierając z sobą „Przekorną trupę Stasia Straszydło”.

Przedstawione postaci stanowią swoistą ilustrację do 9 wierszy Heinricha Hoffmanna, jakie znalazły się w książce „Złota Różdżka” wydanej przez VERSO w 2003 roku. Książka ta zawiera również tekst obiaśniający Janusza Dunina pt: „Struwwelpeter, Stepka-Rastrepka czyli Złota Różdzka. Z dziejów kariery jednej książki”.

Wystawa jest częścią artystycznego przedsięwzięcia Teatru Arlekin oraz Fundacji „Ocalić od zapomnienia” (Dom Papiernika – Centralne Muzeum Włókiennictwa W Łodzi), na które składa się również ekspozycja starodruków” Złotej Różdżki”, a także zrealizowany z rozmachem spektakl – widowisko muzyczne dla dorosłych.

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.